Jak dlouho trvá těhotenství

Těhotenství trvá přibližně 40 týdnů, což je počítáno od prvního dne poslední menstruace. To odpovídá zhruba 9 měsícům kalendářního času. Toto období se obvykle rozděluje do tří trimestrů:

  1. První trimestr: První trimestr trvá zhruba 12 týdnů a začíná prvním dnem poslední menstruace. Během tohoto období se vytvoří základy embrya a vyvine se placenta. První trimestr je často spojen s ranními nevolnostmi a různými změnami v těle matky.
  2. Druhý trimestr: Druhý trimestr trvá od 13. do 27. týdne těhotenství. Během tohoto období začne být těhotenství viditelné, a to jak pro matku, tak pro ostatní. Matka může začít cítit pohyby dítěte. Druhý trimestr je často považován za období, kdy se těhotné ženy cítí nejlépe, protože ranní nevolnost může ustoupit.
  3. Třetí trimestr: Třetí trimestr trvá od 28. týdne těhotenství až do porodu, což obvykle nastává kolem 40. týdne. Během tohoto období může být matka unavená a nepohodlná, protože dítě roste a plně se vyvíjí. Matka začíná pociťovat stahy dělohy (kontrakce), což může být příznakem blížícího se porodu.

Je však důležité poznamenat, že délka těhotenství může být mírně proměnlivá a individuální.