Jak snížit cholesterol

Zde je několik kroků, které můžete podniknout, abyste snížili hladinu cholesterolu v krvi.

Zdravá strava

Změna stravovacích návyků je klíčová pro snižování hladiny cholesterolu. Dbejte na to, aby vaše strava obsahovala více ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, libového masa a ryb, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Omezte příjem nasycených tuků a potravin bohatých na cholesterol, jako jsou vejce, vnitřnosti a mořské plody.

Hubnutí

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, snížení váhy může pomoci.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita může pomoci zvýšit hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL) a snížit hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL). Doporučuje se alespoň 150 minut středně intenzivního cvičení týdně. Denně by člověk měl cvičit aspoň 30 minut, počítá se i rychlá chůze třeba z nebo do práce.

Konec kouření

Kouření cigaret zvyšuje hladinu LDL cholesterolu v krvi. Pokud kouříte, pokuste se přestat kouřit.

Léky

Pokud vaše hladina cholesterolu zůstává vysoká i přes změny stravy a životního stylu, lékař může předepsat léky na snížení hladiny cholesterolu.

Je důležité si uvědomit, že hladina cholesterolu může být ovlivněna genetikou, takže někteří lidé ji mohou mít vysokou i při zdravé stravě a životním stylu. Pokud máte vysokou, měli byste se poradit s lékařem, který vám pomůže navrhnout nejlepší plán.